KKK

Kuidas valida talverehve?

Talverehvide puhul tuleb sõidukile valida kas lamell- või naastrehvid. Esmalt tuleks selgitada välja, kas sõitmist on rohkem linnaliikluses või maanteel. Samuti tuleb arvesse võtta autojuhi sõidukogemust- ja stiili. Parema pidamise saavutamiseks tuleb rehvid valida vastavalt auto kasutusjuhendile nii kitsad kui võimalik. Korraga tohib sõidukil kasutada ainult lamellrehve või ainult naastrehve.

 

Milline peab olema rehvimustri sügavus talverehvide valikul?

Talverehve valides tuleb silmas pidada, et rehvimustri sügavus oleks vähemalt 3 millimeetrit. Rehvidega, mille mustrisügavus on alla 3 millimeetri, sõita ei tohi. Soovitav on kasutada talverehve, mille mustrisügavus on üle 5 millimeetri. Uutel rehvidel on see üle 10 millimeetri.

 

Mis on lamellrehvi plussid ja miinused?

Lamellrehvid on parim valik lumistel teedel sõitmiseks ja on suures plaanis soovitatavad pigem raskele kui kergele sõidukile. Lamellrehv on mugav valik, kuna laseb liigelda aasta läbi ja terves Euroopa. Võrreldes naastrehvi või lausa mõne suverehviga on lamellrehv ka väikse rehvimüraga ja ei lõhu asfalti. Siledal jääl tuleb lamellrehviga aga ettevaatlik olla, kuna võrreldes naastrehviga omab kehvemaid kiirendus- ja pidurdamisomadusi.

 

Mis on naastrehvi plussid ja miinused?

Naastrehve leiab üldjuhul odavamas hinnaklassis kui lamellrehve. Naastrehve tohib kasutada seaduse järgi alates oktoobrist kuni aprillini, mistõttu on nad sobilikud just jäistel teedel sõitmiseks, kuna on hea pidurdamisomadusega. Ometi kulutab naastrehv suurel määral asfalti, lausa 3-5 kilogrammi iga 100 kilomeetri kohta. Samuti tekitab naastrehv suuremat rehvimüra kui lamellrehv. Naastrehvide puhul on oluline teada, et naelade kinnitumiseks pesadesse peab sissesõidu distants olema vähemalt 1000 kilomeetrit.

 

Millal on talverehvid kohustuslikud?

Eestis on talverehvid kohustuslikud kolmel kuul - detsembris, jaanuaris ja veebruaris. Kohustuslik talverehvide kasutamine lõppeb 1. märtsil. Naastrehvidega on lubatud sõita 15. oktoobrist kuni 31. märtsini. Naastudeta talverehvide ehk lamellrehvidega võib sõita aastaringselt.

 

Millal on suverehve lubatud kasutada?

Eestis on suverehve lubatud kasutada alates 1. märtsist kuni 1. detsembrini

 

Kuidas valida suverehve?

Suverehvide valikul mängib olulist rolli rehvisegu, mille valimisel tuleb lähtuda juhi sõidustiilist. Pehmem rehvisegu sobib sportlikuma ja kõvem tagasihoidlikuma sõidustiiliga juhile. Enamjaolt antakse autodele tehase poolt rehvisoovitus, mis ei pea aga ilmtingimata saama reegliks. Eesti teeolusid arvesse võttes, ei sobi meie auklikele teedele nn Run-flat tüüpi rehvid, kuna nende puhul on auto juhitavus võrreldes teist tüüpi rehvidega tunduvalt kehvem.

 

Millest sõltub rehvi eluiga?

Sõidukile paigaldatud rehvide eluiga sõltub mitmest tegurist. Alustada tuleks kindlasti autojuhi sõidustiilist. Väga oluline on sõidujuhi kiirus - teatavasti kulub 120 km/h sõidukiiruse puhul rehv kaks korda kiiremini kui 70 km/h. Samuti mõjutab rehvi eluiga järsk pidurdamine ja kiirendamine. Välisteguritest mõjutab rehvi eluiga enim tee ebatasasused nagu kivid või löökaugud ja välitemperatuur. Rehvide eluiga mõjutab suuresti ka õige hooldus - kontrolli regulaarselt oma rehvirõhku ja et rehvid oleksid õigesti tasakaalustatud.